Jak widać po aktywności na https://twitter.com/m17_project grupa entuzjastów M17 ciągle pracuje nad rozwojem projektu co przenosi się na to co powstaje. O projekcie M17 pisałem rok temu: http://sp2ong.noip.pl/pl/blog/m17-opensource-projekt-digital-voice

I tak na Twitter są informacje o działającym prototypie radia TR-9 które nadal jest doskonalone przez autorów projektu.

Po stronie sprzętowej TR-9 to urządzenie ręczne UHF, które może pracować w trybie FM lub M17 z mocą do 3 watów. Część radiowa wykorzystuje chip ADF7021, który pracuje w trybie 4FSK dla DV.

Efekt ich pracy są dostrzegane prze innych i w ostatnich dniach G4KLX zaczął dodawać wsparcie do M17 w MMDVM firmware i MMDVMHost być może następnym krokiem będzie M17Gateway.

Polski reflektor M17-POL http://m17.hblink.network/

Modul B jest dedykowany do łącznosci krajowych a na module A są łączności międzynarodowe

Wykaz aktywnych reflektorów M17: https://m17project.org/reflector/

Reflektor M17 używa opensource kodeka Codec2 (znany z opracowań w FreeDV)

Ciekawym rozwiązaniem jest MVOICE to w pełni funkcjonalny programowy przemiennik z interfejsem graficznym. Używa on David Rowes Codec2 i działa jako kompletny przemiennik M17, tylko że nie ma części radiowej czyli taki programowy przemiennik M17. Może łączyć się z reflektorami M17. Najlepiej działa z zestawem słuchawkowym USB z mikrofonem. Mvoice używa domyślnego urządzenia wejściowego i wyjściowego pulseaudio / ALSA, więc w przypadku większości wersji Linuxa wystarczy podłączyć zestaw słuchawkowy i być gotowym do pracy. Kod do kompilacji MVOICE jest dostepny:

https://github.com/n7tae/mvoice

Ekran aplikacji MVOICE:

Warto skorzystać z klawisza "Echo Test" w celu weryfikacja swoich ustawień audio. Klikając na ten klawisz (zmienia się na kolor czerwony) rozpoczynamy nagrywanie naszego audio które zostanie zakodowany Codec2. Następnie kliknij ponownie klawisz "Echo Test" (nadal kolor klawisza będzie czerwony) aby odsłuchać swoje adudio po procesie zdekodowanie danych Codec2. Po zakończeniu odsłuchania klawisz "Echo Test" zmieni kolor na szary i jest ponownie gotowy do wykonania następnego testu nagrania audio np po zmianie ustawień głośności mikrofonu przy pomocy narzędzie systemowych (MVoice nie zawiera opcji regulacji poziomów). Za każdym razem, gdy wykonasz test echa, otrzymasz statystyczne podsumowanie nagranego dźwięku, głośność "Vol=xxdB" (w decybelach w stosunku do arbitralnego odniesienia, którym jest głównie cichy dźwięk) i procent przycięcia ("clip"). W przypadku testu echa zazwyczaj potrzebujesz 0% przycięcia ("clip" ) i głośności około 20-40 dB. Ten test jest robiony loklanie więc możemy odsłuchać jak nas będzie słychać na reflektorze. Ten test pozwoli nam ocenić czy nasze audio nie jest zniekształcone.

Ponadto jest dostępna wersja aplikacji na Android DROID-Star która obsługuje M17 oraz aplikacja DUDE-Star skompilowana wersja na MS Windows jest do pobrania: https://github.com/nostar/dudestar/releases (kliknąć na Asset aby zobaczyć link do pobrania). Obie aplikacje są autorstwa AD8DP.

Zobacz wideo o DUDE-Star:

Trzymać tylko kciuki za dalszy rozwój projektu i jego sukces będzie zależał od dostępności TR-9.

Wojtek SP5WWP informował mnie że w przyszłym numerze Świat Radio ma się pojawić artykuł z informacją o projekcie M17.

Poprzedni Post Następny Post