Autorzy narzędzi DVSwitch postanowili opracować gotową dystrybucje na RPI która będzie miała zestaw narzędzi oraz skrypt który pozwala skonfigurować serwer do pracy. Gotowy zestaw aplikacji na rożne platformy oraz gotowy obraz na RPI będzie wydany 31 października 2020.

Do korzystania z DVSwitch serwera można wykorzystać program pyUC oraz mikrofonu i głośników, który można używać na różnych platformach Linux/MSWindows/Mac lub przy pomocy aplikacji mobilnej na Android DVSwitch Mobile. Taki server przeznaczony jest do wykorzystania przez właściciela serwera i nie jest rozwiązaniem multi-user (choć w przyszłości może to się zmieni).

DVSwitch server pozwala słuchać i nadawać w modach DMR / YSF / P25 / NXDN z wykorzystaniem wokodera programowego który wchodzi w skład serwer. Dla modu D-Star zalecane jest użycie sprzętowego wokodera DV3000 USB który będzie obsługiwany przez aplikacje DVSwitch servera.

Zostałem zaproszony do testów DVSwitch servera i w ramach testów zaproponowałem zaadoptowania Pi-Star dashboard do pracy z DVSwitch serwerem. Wstępne wydanie modyfikacji na tyle spodobało się i że zdecydowano że będzie to dashboard dla DVSwitch serwera. Poniżej zrzut ekranu dashboard DVSwitch serwera:

Zmiany jakie wprowadziłem w kodzie dashboard wynikały z specyfiki działań programów DVSwitch oraz formy w jakiej mają być pokazywane dane na dashboard. Kiedy na YSF ktoś wyśle współrzędne i one będą dostępne to na dashboard jest info typu "GPS" i można kliknąć na to pole aby zobaczyć na mapie pozycje osoby która nadaje na YSF. Zamiast oznaczenia TX na dasboard jest użyte RX i rodzaj DV jaki nasz server odbiera. TX jest używane tylko kiedy nadaje ktoś z własnego serwera dvswitch. Pole w kolumnie status "TRX Info" pokazuje na zielono mod DV w którym odbiera i dsvswitch server jest ustawiony, w przeciwnym wypadku kolor pola jest zgodny z kolorem przypisanym do danego mody DV.

Ciekawą rzeczą jest możliwość słuchania online odbieranej transmisji poprzez przeglądarkę klikając na widoczny klawisz "RX Monitor" funkcja jest ta konfigurowalna i można ja wyłączyć w konfiguracji dashboard. Mike N4IRR opracował od strony programowej całe rozwiązanie słuchania audio online. Ważna uwaga, dashboard pokazuje aktywnośc na różnych modach DV dla których jest skonfigurwany natomiast audio które słuchamy jest tylko dla modu które jest aktywne i widać jakie mod DV jest wybrany w kolumnie STATUS "Analog Bridge Info" patrz "Mode".

Możecie posłuchać na testowym serwerze DVSwitch N4IRS pod adresem: http://server.dvswitch.org Ponieważ jest to testowy serwer więc czasami mogą być nie dostępne audio bo został przełączony na inny tryb DV.

Prace na testami DVSwitch serwera przez grupę testową były prowadzone równolegle gdzie Steve N4IRS i Mike N4IRR pracowali nad narzędziami DVSwitch oraz budową pakietów oraz obrazu na RPI oraz koordynowali cały projekt. Jo HL5KY pracował na skryptem "dvs" do konfiguracji całego serwera, Ken K2KXK pracował nad dokumentacją dla użytkowników, Bud W0RMT opracował zestaw instrukcji w postaci video na YouTube oraz grupa krótkofalowców którzy testowali zmiany wprowadzane na bieżąco.

Poniżej wygląd menu skryptu który służy do konfiguracji serwera:

Ja w ramach testów użyłem zamiast Raspberry PI mały komputerek Orange PI Zero. Dlaczego ? Jest mały 4x5 cm, posiada kartę Ethernet oraz kartę z anteną WIFI, wbudowaną kartę dźwiękową, port USB. Całość mieści się w dedykowanej do tego komputera odbudowie. Zaletą jest też jego cena ok 84 zł + 13 zł obudowa. Na takim komputerku na karcie 8 Gb microSD instaluje się system Armbian dla danej wersji sprzętowej. Po wstępnej konfiguracji systemu instalacja DVSwitch servera sprawdza się do uruchomienia jednego polecenia i mam gotowy serwer do konfiguracji.

Do kogo jest adresowane to rozwiązanie?

Generalnie dla krótkofalowców którzy mają licencji oraz posiadają DMR ID do pracy na DMR (NXDN ID) itd. Jest to rozwiązanie dla użytkownika który taki serwer uruchomił dla siebie. Serwer obecnie nie pozwala na korzystanie z niego przez kilku użytkowników. Można taki komputerek zabrać z sobą zamiast zestawu hotspot + radio i korzystać z niego w dowolnym miejscu gdzie będzie dostępny internet np poprzez udostępnienie z telefonu komórkowego i z aplikacji DVS Mobile. Możemy taki własny serwer który jest włączony w domowej sieci udostępnić porty na zewnątrz dla dashboard przekierowując np port z zewnątrz 9090 na 80 port DVSwitch-server oraz zdefiniowany port UDP do pracy poprzez DVSMobile lub pyUC i dzięki temu będąc poza domem możecie słuchać na dashboard na swoim DVSwitch-server lub pracować na dowolnym modzie DV z swoje aplikacji DVSMobile lub pyUC na komputerze.

Myślę że propozycja ta może zainteresować krótkofalowców którzy jeszcze nie spróbowali komunikacji DV i nie mają radia DV lub nie są w zasięgu przemiennika cyfrowego DV. Musimy mieć świadomość używając tego rozwiązania z wokoderem programowy a nie sprzętowym jakość naszego audio może być inna niż użytkowników którzy używają radia DV ale myślę że ta różnica jest akceptowalna.

Zachęcam do próba z użyciem DVSwitch serwera który będzie dostępny już 31 października 2020 o czym powiadomią koledzy z DVSwitch o szczegółach na forum https://dvswitch.groups.io/g/main/topics do tego czasu możecie przygotować sobie komputer na którym chcecie zrobić instalacje + czysta karta microSD dla RPI na gotowy obraz lub na Orange PI Zero na system Armbian. Komputery na których będzie można uruchomić DVSwitch-server:

  • armhf: 32 bit (Raspberry Pi) (Orange Pi) (Nano pi) itp na których można zainstalować Armbian BUSTER
  • i386: 32 bit (low power Intel i kompatybilne)
  • amd64: 64 bit (Intel i kompatybilne)
  • arm64: 64 bit (ARM)

Aby skonfigurować i używać DVSwitch server należy posiadać DMR ID (patrz http://sp2ong.noip.pl/pl/blog/rejestracja-w-sieci-ham-dmr) ) Zachęcam do rejestracji wystarczy mieć skan licencji krótkofalarskiej aktualnej (foto z telefonu komórkowego) i wypełnić formularz zgodnie z opisem jaki podałem. Jeśli chcesz używać NXDN zalecana jest rejestracja w celu otrzymania NXDN ID na podstawie już posiadanego DMR ID na stronie: https://www.radioid.net/support podając swój znak krótkofalarski oraz aktualny adres email na który otrzymacie potwierdzenie rejestracji jeśli wasz DMR ID jest w bazie danych zarejestrowanych znaków krótkofalarskich. Do pracy w modzie D-Star każdy krótkofalowiec posiadający ważną licencje może swój znak zarejestrować w sieci D-Star patrz na instrukcje: https://sr5uva.org/rejestracja.html.

Więcej informacji znajdziesz w drugiej części artykułu o programowym hotspocie http://sp2ong.ddns.net/pl/blog/programowy-hotspot-multimode-dv-czesc-ii

Poprzedni Post Następny Post