Jeśli mamy Pi-Star skonfigurowany jako nasz personalny nadajnik POCSAG oraz mamy zarejestrowany nasz numer RIC dla naszego PAGER'a o czym pisałem w tym artykule: Przemiennik / Hotspot mmdvm - konfiguracja DPANET POCSAG możemy wysyłać z poziomu konsoli wiadomości POCSAG ale jest to mało użyteczne. Zrobiłem małą stronę na której jest formularz do wysyłania wiadomości w sieci POCSAG oraz pod formularzem mamy wykaz otrzymanych wiadomości POCSAG. Aby skorzystać z mojego rozwiązania musimy mieć skonfigurowany nasz Pi-Stra do wysyłania wiadomości POCSAG , opis w wspomnianym wyżej akrtykule.

Zaproponowane rozwiązanie daje możliwość wysyłania i czytania odebranych wiadmości POCSAG. Strona pozwala w pewien sposób prowadzić tzw "chat" przy pomocy wysyłanych wiadomości. Zalecane jest w konfiguracji Pi-Star wpisać w polu konfiguracji POCSAG "Whitelist" numer swojego RIC aby otrzymywać tylko wiadomości dla naszego numeru co ograniczy nam liczbę wiadomości pokazywanym ekranie pod formualrzem do wysyłania wiadomości.

Tak wygląda strona:

Po zalogowaniu do konsoli Pi-Star musimy naszą kartę SD ustawić w tryb zapisu pisząc polecenie:

rpi-rw

następnie pobieramy moją paczkę:

cd / sudo wget http://sp2ong.noip.pl/downloads/pocsag.tar

Po pobraniu należy rozpakować zawartość poleceniem:

sudo tar xvf pocsag.tar

Usuwamy plik z archiwum:

sudo rm pocsag.tar

Musimy zainstalować polskie locales (właściwości językowe) w Pi-Star poleceniem kóre pozwolą nam wyświetlać datę otrzymania wiadomości w języku polskim:

sudo dpkg-reconfigure locales

poszukać na liście: pl_PL.UTF-8 i zaznaczyć klawiszem spacji, pojawi się znaczek * przy naszym wyborze. następnie wybrać OK i na następnym ekranie kursorem wybrać jako domyślne "locales" pl_PL.UTF-8 i zatwierdzić OK. System doda obsługę polskich właściwości językowych. Teraz należy zrobić reboot systemu:

sudo reboot

Po załadowaniu systemu możemy już korzystać z nowej strony:

http://pi-star_ip_adres/pocsag/

Obecnie wiadomości odebrane są okazywane tylko z danego dnia i do czasu kiedy nie zostanie restartowany komputer. Być może pomyśle o wersji aby ostatnie wiadomości odkładał system do pliku i po restarcie komputera będzie widać ostatnie np 10 wiadomości.

Jeśl wyślemy wiadomość do adresata który jest w bazie DAPNET i otrzymamy komunikat że wiadomość została wysłana do sieci DAPNET nie mamy gwarancji że wysłana wiadomość dotarła do odbiorcy. Powodów może być kilka: odbiorca nie ma włączonego PAGERA lub jest poza sasięgiem nadajnków POCSAG, jego personalny nadajnik POCSAG (hotspot) nie jest włączony lub ma problem z siecią.

Warto mieć na uwadze że strona nie jest zabezpieczona logowaniem admina Pi-Star więc raczej jest to rozwiązanie dla konfiguracji Pi-Star który nie jest dostępny dla innych z zewnątrz. Na koniec uwaga, korzystacie z tego rozwiązania na własne ryzyko i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki używania tego rozwiązania :-)

Poprzedni Post Następny Post