Jeśli ktoś chce rozpocząć swoją prace w komunikacji radioamatorskiej cyfrowej DMR i chce mieć radio 2 pasmowe 2m/70cm wraz z możliwością pracy w analogu na FM i nie chce inwestować dużych kosztów w zakup radia to na rynku jest dostępne radio Baofeng DM-1801 (osobiście nie posiadam tego radia) które z zewnątrz jest bardzo podobne do popularnego radia GD-77 które jest w cenie ok 340 zł (osobiście używam GD-77, zakup poprzez Radioddity.com radio dostarczane jest via kurier UPS w ok 4 dni max od dokonania wpłaty). Jeśli macie możliwość zrobienia zakupów na Aliexpress możecie zakupić DM-1801 w cenie od ok 240 zł, w Polsce radio jest dostępne na rynku w różnych sklepach internetowych w cenie od 300 zł do 400 zł. Wcześniej opisywałem inne radio Baofeng DM-5R które jest mniejszym radiem od DM-1801 więc mamy wybór radia tzw niskobudżetowego.

Opis radia:

tryb pracy w systemie analogowym i cyfrowy DMR
duży i czytelny wyświetlacz
rozbudowane menu
możliwość pracy w TierI oraz TierII
najnowsza antena dwuzakresowa 21 cm.
automatyczna funkcja oszczędzania energii
funkcja Dual Watch (nasłuch dwóch kanałów/częstotliwości),
pasma:
    136-174MHz - nadawanie i odbiór FM
    400-520 MHz - nadawanie i odbiór FM
    65-108MHz (tylko odbiór)
1024 kanałów w pamięci
system tonów CTCSS i DCS
praca z shiftem (dla przemienników)
skok częstotliwości: 5kHz/6,25kHz/10kHz/12,5kHz/20kHz/25kHz/50kHz
blokada klawiatury
możliwość programowania z klawiatury lub z poziomu komputera (kable USB w zestawie)
maksymalna moc nadawania 5W
bateria litowo-polimerowa 7.4V 2200mAh

Instrukcja do radia w języku polskim: https://www.militaria.pl/upload/wysiwyg/instrukcje/Instrukcja-Baofeng-1801.pdf

Podłączając zewnętrzny mikrofono-głośnik do DM-1801 proszę zapoznać się z uwagami dotyczące jak rozwiązać problem tzw efektu "motorówki": http://sp2ong.noip.pl/pl/tag:MIKROFON

Podobnie jak wspomniane radio DM-5R tak samo dla tego modelu jest dostępne firmware alternatywne na bazie OpenGD77 które po wgraniu do DM-1801 daje więcej możliwości operatorskich w stosunku do oryginalnego firmware.

Używając wersji OpenGD77 mamy możliwość wprowadzania grup rozmownych z klawiatury, przełączanie między grupami odbywa się przy pomocy klawiszy, wyświetlany jest czas TOT podczas nadawania, różne możliwości ustawień wyświetlacza, wykaz ostatnio słyszanych stacji, regulacja mocy TX od 50 mW do 5 Wat, wiele funkcji dostępne poprzez klawiaturę i przyciski dostępne itd.

Ponieważ kupując radio nie mamy na wyposażaniu kabla programującego można wykonać samemu taki kabel, potrzebne są 2 wtyczki stereo jack, jedna 2.5 druga 3.5 mm oraz kawałek kabla z końcówka USB np od myszki i wykonać połączenie wg opisu (źródło: https://radioamateur.org/forums/index.php?/topic/36605-baofengdm-5r-programmation/, https://www.youtube.com/watch?v=b5M-LnOH4YY) :

Uwaga kabel programujący od GD-77 nie pasuje do DM-1801, kabel od DM-5R pasuje do DM-1801.

Pamiętaj !!!! że wgrywając nieoryginalne firmware do radia możesz utracić gwarancje i robisz to na własne ryzyko.

Alternatywne firmware dla radia DM-1801 można pobrać (plik o nazwie OpenDM1801.sgl )

  • https://github.com/rogerclarkmelbourne/OpenGD77/releases/latest

    Aby wgrać firmware czy to orginalne czy OpenGD77 należy wyłączyć radio podłączyć kabel programujący do radia i komputera i następnie trzymając przyciski SK1 i SK2 jednocześnie, włączyć radio. Dioda zielona będzie się świeciła a ekran radia nic nie bedzie pokazywał. Jesli nie masz tak musisz ponownie przeprowadzić procedure przełączenia radia w tryb wgrywania firmware. (zobacz fragmnet filmu podanego poniżej pomiędzy 2:10 a 2:26 min).

Z powyższego linku pobierzecie też program FirmwareLoader.exe który służy do wgrania alternetywnego firmware OpenDM1801.sgl. Po wgraniu firmware OpenDM1801.sgl wyłączyć radio i ponownie włączyć.

Program do konfiguracji radia z alternatywnym firmware można pobrać:

UWAGA! Pamiętaj wykonać kopie zapasową EPROM i FLASH memory zaraz po wgraniu OpenGD77 firmware zanim wgrasz pierwszy raz nowy codeplug. Patrz na opis:

https://github.com/rogerclarkmelbourne/OpenGD77/blob/master/docs/OpenGD77_User_Guide.md#backup-before-you-do-anything-else

Pozwoli Ci to przywrócić radio do "życia" jeśli pojawią się problemy z radiem podczas dalszego używania i programowania radia.

Instrukcja obsługi radia z alternatywnym firmware:

Instalacja alternetywnego firmware video: Zwróć uwagę na prawidłowe ustawienia radia w tryb wgrywania firmware (fragment filmu pomiedzy 2:10 - 2:26 min)

Polecam śledzić postęp prac nad alternatywnym firmware dla tego radia gdzie są dostępne wersje eksperymentalne firmware:

Zobacz wideo DM-1801 z orginalnym firmware

Zobacz wideo DM-1801 z alternatywnym firmware:

Poprzedni Post Następny Post