Przypadkiem dopiero teraz trafiłem na ciekawy projekt prowadzony przez Wojtka SP5WWP. Projekt bazuje na otwartej platformie sprzętowej oraz otwartym oprogramowaniu. Celem projektu jest „stworzenie w pełni funkcjonalnego, otwartego oprogramowania i platformy sprzętowej dla cyfrowej komunikacji radiowej”.

W ramach projektu M17 wszystkie schematy i kod źródłowy są dostępne na github: https://github.com/sp5wwp

Ponieważ DMR nie jest tak przyjazny dla radioamatorów Wojtek postanowił zbudować projekt M17, ponieważ nie ma otwartej platformy do tworzenia radia cyfrowego. Według SP5WWP projekt M17 zapewnia wszystko, czego brakuje w DMR. M17 wykorzystuje się wokoder Codec2 opracowany przez Davida Rowe'a.

Radio M17 wykorzystuje mikrokontroler z rodziny STM32F7 oraz układ radiowy SiLabs Si4463 RF. Mikrokontroler próbkuje sygnał głosowy z mikrofonu za pomocą ADC, koduje go za pomocą Codec2 i wysyła zakodowany głos jako pakiet danych. Ponadto radio posiada wzmacniacz mocy (ADXL345) oraz miejsce na moduł GNSS.

A teraz parę słów o projekcie wg autora:

Przede wszystkim Wojtek ma koncepcję otwartego systemu cyfrowego, np. że każdy może zamówić płytkę drukowaną wraz z wieloma komponentami i zbudować swoje radio. Ale to nie wszystko. Wyobraź sobie, że możesz również przyczynić się do rozwoju tego systemu, pisząc własne oprogramowanie lub modyfikując istniejące oprogramowanie i sprzęt.

Do tej pory Wojtek zmontował cztery wersje radia kompatybilnego z M17. Pierwszy był najbardziej nieuporządkowany - wszystko było podłączone na płytce i podłączone do STM32-Nucleo. Ale zadziałało. Wojtek na takim radiu był w stanie wysyłać i odbierać ramki danych za pomocą modułu Si4463. Następnym krokiem było wysłanie pakietów głosowych. Wtedy narodziła się druga wersja. Wersja ta miała elektretowy mikrofon, wyświetlacz TFT, mały głośnik i przełącznik dotykowy Press-to-talk. Działał również poprawnie, ale używane układy Si4463 (tzw kolony) sprawiały problemy. Również moc wyjściowa RF była niska - tylko 100 mW. Następnym krokiem było użycie oryginalnego układu Si i dodanie układów pasywnych dobrej jakości. Nowa wersja działała poprawnie, nie było problemów z zawieszaniem się chipu Si4463. Ostatnim etapem było przeprojektowanie płyty głównej i dodanie od 3 do 5 watów mocy. Sercem radia jest układ STM32F777.

Wojtek przygotował urządzenie o nazwie M17_ANL, które nazwał analizatorem M17. Zasadniczo jest to modem radiowy USB: płytka z układem FT232, układ z serii STM32 i interfejs RF Si4463. Może być używany do przesyłania i odbierania pakietów. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu komputerowemu (może to być RPi) można go używać jako lokalnego punktu dostępowy (hotspot) dla systemu M17.

Podsumowując to co obecnie Wojtek podaje:

  • Istnieją obecnie 3 działające zestawy radiowe
  • Jest na etapie budowania przemiennika przy użyciu RPi 3 i płyty głównej opartej na STM32
  • Wojtek otrzymał pozwolenie radiowe na przemiennik cyfrowy (SR5MS, lokalizator QTH KO02IK)
  • Analizator M17 działa świetnie i umożliwia utworzenie punktu dostępowego (hotspot)
  • Przemiennik M17 wysyła odebrane ramki głosowe jako pakiety UDP do sieci - w jedną stronę QSO zostało wykonane między Warszawą a Poznaniem (SP5WWP - SO3ALG)

Tak więc prace nad projektem idą do przodu i trzymam kciuki za taka inicjatywę bo jest warte zainteresowania i wspierania takich incjatyw i ludzi którzy mają ciekawe pomysły i realizują je.

Życzę Wojtkowi SP5WWP powodzenia w projekcie i będę śledził postępy i bardzo ciekawy jestem na ile uda się rozpowszechnić jego idę ale obawiam się że bez zainteresowania sektora komercyjnego, który wyprodukował by radio które pojawiło by się na rynku będzie trudno spowodować aby stał się on szeroko stosowany przez radioamatorów w Polsce i na świecie. Sukces DMR pomimo że nie jest on przyjazny dla radioamatorów spowodowało zalanie przez producentów chińskich sprzętem radiowym w zakresie cenowym 250 - 400 zł. Ale czas pokaże, może znajdzie się inwestor, który zainwestuje pieniądze w projekt M17 i pojawią się na rynku radia M17 w zakresie cenowym jak radia DMR :-)

Polecam odwiedzić stronę porjektu M17:

https://m17project.org//

oraz forum dla programistów projektu M17 (UWAGA tylko można pisać w języku angielskim - informacja od administratora forum z dnia 23.12.2019):

https://forum.m17project.org/

Poprzedni Post Następny Post