Radia DMR które używamy mają możliwość wysłania krótkich wiadomości tekstowych (SMS) pomiędzy użytkownikami. Zanim zaczniemy próby z wysyłaniem SMS musimy zdawać sobie sprawę że różni producenci urządzeń radiowych DMR mają rożne formaty SMS'ów. Wysłanie i odbieranie SMS'ów miedzy radiami firmy Motorola będzie działało ale już wysłanie i odbieranie SMS z Motoroli do np GD-77 może skończyć się niepowodzeniem. Podobny problem może być z wysyłaniem i odbieraniem SMS pomiędzy użytkownikami rożnych sieci. Wysyłany SMS z radia Hytera przez przemienniki Hytera działa bez problemów ale już wysłany SMS z radia typu TYT przez przemienniki marki Motoroli przesłanie SMS może już nie działać.

Użytkownicy sieci BrandMaister mają narzędzie które pozwala rozwiązać ten problem. Jeśli jesteśmy użytkownikami BrandMaister i nasz docelowy adresat SMS jest w też w Brandmaister warto aby każdy w ustawieniach swojego konta na BrandMaister (jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować: https://brandmeister.network/?page=register) ustawił markę używanego radia. Po zalogowaniu się do BM z lewej strony z menu wybrać "Services" i następnie "SelfCare" i w opcji "Brand" wybrać markę naszego TRX.

Do wyboru mamy marki:

  • Chinese Radio
  • ETSI
  • Motorola
  • Hytera/Kenwood
  • Rubno/RFinder

Aby ułatwić sobie jaką markę wybrać dla swojego modelu radia możemy skorzystać z strony:

https://wiki.brandmeister.network/index.php/Category:Radio

wybrać swój model radio i zobaczyć w tabelce po prawej stronie co mamy podane w "SlefCare" i taką markę ("Brand") ustawić w opcji SlefCare na na swoim koncie BM. Słyszałem że niektórzy mając radia marki Chińskiej nie działało im poprawnie odbiór SMS'ów dopiero wybór marki Motorola dał czytelne SMS, widać dany producent zrobił format podobny do Motoroli?

Po zapisaniu ustawień jest szansa że będziemy mogli wysyłać i odebrać SMS pomiędzy użytkownikami sieci BrandMaister którzy mają różne marki TRX.

Warto zwrócić uwagę na ustawienia radia codeplug przy pomocy programów CPS. Dla ustawień kanału jeśli jest taka opcja "Data Call Confirmed" należy ją wyłączyć.

Warto zwrócić na jeszcze jeden parametr ustawień radia w CPS "TX Preamble" ( czasu trwania emisji nagłówka transmisji):

Preambuła to ciąg bitów dodanych przed transmisją wiadomością danych lub komunikatem kontrolnym (wiadomości tekstowe, połączenie prywatne itd.). Ta preambuła przedłuża komunikat, aby zmniejszyć ryzyko utraty wiadomości przez odbierające radio hotspota/przemiennika. Czas trwania preambuły transmisji (TX) określa czas trwania preambuły. Jednak większa preambuła zajmuje kanał dłużej a także wyþlynie na czas rozładowania baterii. Zwiększenie TX Preamble zwiększa sukces dostarczenia SMS do odbiorców którzy mają radia w trybie skanowania. Warto sprawdzić TX Preamble w zakresach 480 - 960 ms (patrz: http://sp2ong.noip.pl/pl/blog/zalecane-ustawienia-radia-dmr)

Oczywiście sieć BrandMaister nie ma tzw "SMS Center" czyli buforowania wysłanych SMS więc jeśli nasz adresat SMS nie ma włączonego radia próba wysłania SMS skończy się niepowodzeniem np pojawieniem sie komunikatu "Message send fialed"

Jedna uwaga do rejestracji na BM. Podczas rejestracji podajemy nasz adres email na który przychodzi link aktywacyjny. Bez kliknięcia na link aktywacyjny nie możemy się zalogować do BM na swoje konto. Z jakiś powodów serwis BM ma problem z niektórymi domenami i nie przychodzą via emial linki aktywacyjne. Wiem że @wp.pl, o2.pl (pewnym kontem do tej operacji to konto @gmail.com) . Zostaje nam wtedy kontakt listowny z sq7lrx lub sp9uxy (mają możliwość aktywowania konta na BM) lub napisać do supportu BM na adres: support [a t] brandmeister [dot] network lub zgłosić problem online: https://support.brandmeister.network/servicedesk/customer/portals (korzystałem z tej opcji, czas reakcji na zgłosozny problem do kliku godzin).

Pomimo drobnych trudności z założeniem konta na BM warto skorzystać z niego. Zazwyczaj zakładają konto użytkownicy którzy mają swoje hotospoty lub admini przemienników ale konto BM daje zwykłym użytkownikom także możliwość ustawić obsługę sieciową taką jak opisałem w tym artykule dla naszego DMR ID.

Musimy zdawać sobie też sprawę że nasze radia po włączeniu nie logują się do siec BM (tak jak to robią telefony komórkowe) więc sieć Brandmaister ma tylko informacje o danym DMR ID kiedy był ostatnio aktywny czyli na podstawie ostatniej aktywności radiowej zna ścieżkę do danego radia z DMR ID poprzez dany przemiennik lub hotspot oraz szczelinę czasową. Jeśli przemieścimy się w zasięg innego przemiennika lub hotspota na radio i nie będziemy aktywni radiowo i ktoś wyśle do nas w tm czasie SMS, to sieć BM będzie próbowała wysłać SMS do nas poprzez przemiennik lub hotspot przez który nas słyszał ostatnio i w takiej sytuacji nie odbierzemy SMS bo nie ma nas w zasięgu przemiennika/hotspota gdzie nas ostatnio słyszał. Warto zdawać sobie z tych ograniczeń SMS w DMR aby nie być rozczarowanym :-)

W wyniku moich obserwacji wiadomości SMS wysyłane są na szczelinie czasowej na której ostatnio był słyszany DMR ID adresata w sieci BM. Jeśli więc np słuchamy na szczelinie czasowej 1 (TS1) a ostatnia nasza aktywność radiowa na BM była na szczelinie czasowej 2, i w tym czasie będzie dostarczany SMS do naszego DMR ID to radio (np GD-77) nie odbierze SMS bo SMS zostanie nadany na TS2 (nie wiem czy tak samo jest w innych radiach). W przypadku używania hotspota w trybie Simplex zazwyczaj mamy jedną szczelinę czasową nasza aktywność jest na jednej szczelinie (zazwyczaj jest to TS2) więc nie mamy problemu z odbiorem SMS

Przy okazji udało mi się zrobić testową stronę internetowa, która pozwala wysyłać SMS w sieci Brandmaister:

W logach MMDVMHost przemiennika / hotspota przez który został wytransmitowany na radio SMS znajdziemy informacje:

M: 2019-01-25 18:25:34.799 DMR Slot 2, received network Data Preamble CSBK (7 to follow) from SP2ONG to SP2HSA M: 2019-01-25 18:25:34.855 DMR Slot 2, received network data header from SP2ONG to SP2HSA, 6 blocks M: 2019-01-25 18:25:35.216 DMR Slot 2, ended network data transmission M: 2019-01-25 18:25:37.374 DMR Slot 2, received RF Data Preamble CSBK (10 to follow) from SP2HSA to SP2ONG M: 2019-01-25 18:25:37.493 DMR Slot 2, received RF Data Preamble CSBK (8 to follow) from SP2HSA to SP2ONG M: 2019-01-25 18:25:37.615 DMR Slot 2, received RF Data Preamble CSBK (6 to follow) from SP2HSA to SP2PONG

Patrząc na log wygląda na to ze radio po odebraniu SMS wysyła ramki CSBK wiec może jest to potwierdzenie otrzymanej informacji.

Okazuje się że wysyłając SMS z GD-77 pojawia się komunikat "Message send fialed" a mimo to SMS dotarl do adresata. Patrząc w logi hotspota czy przemiennika przez który został wysłany SMS, GD-77 z jakiś nieznanych powodów wysyła dodatkowo wiadomość grupową do TG3344556 ! i pewnie z tego powodu pojawia się na wyświetlaczu komunikat "Message send fial" przez co nie wiemy czy nasz SMS do adresata został dostarczony czy nie. Zjawisko to zauważono na różnych firmware GD-77 3.0.6, 3.1.8

Poprzedni Post Następny Post