Jonathan G4KLX autor wielu programów do obsługi Digital Voice (DV) wykorzystuje swój dostępny czas obecnie na rozwój oprogramowania. Obecnie intensywnie pracuje nad wdrożeniem obsługi kontrolera przemiennika FM Analog dla MMDVM / MMDVMHost. Firmware MMDVM i program MMDVMHost obsługują tryby pracy różnych modów komunikacji cyfrowej głosowej takich jak DMR, D-Star, P25, NXDN, Yaesu System Fusion. Patrząc na tempo prac nad kodem widać że już niedługo będzie można testować obsługę FM Analog do rozmów lokalnych przez przemiennik które obecnie obsługują tylko DV.

Warto zaznaczyć że rozwiązanie to nie służy do rozmów FM Analog <-> DV, to rozwiązanie pozwala wykorzystać lokalny przemiennik do rozmów na FM Analog oprócz DV jeśli w tym samym czasie nie jest używane przez DV. Przemiennik w trybie FM używa CTCSS do obioru i nadawania w ten sposób lokalni użytkownicy takiego przemiennika nie będą słyszeć w swoim radio FM emisji cyfrowej DV kiedy będzie w tym trybie pracował.

W sieci internet można znaleźć rozwiazania hybrydowej pracy przemiennika z MMDVM i SVXlink ale proponowane rozwiązanie przez G4KLX może uprościć nam to rozwiązanie.

Poniżej przykład rozwiązania multi-mode DV/FM przemiennika gdzie w ramce kolorem niebieskim elementy które będą musiały być napisane programowo głównie dotyczy to na przykład programu SVXGateway.

Jeśli etap testów obsługi FM lokalnie na przemienniku mutli-mode DV będzie prawidłowo już działał, G4KLX dołoży w MMDVMHost możliwość przesyłania audio analog z FM poprzez sieć co pozwoli programistom napisać program typu SVXGateway ( analogicznie jak to jest dla innych modów DV , YSFGateway, P25Gateway itp) który pozwoli na przesłanie audio z przemiennika multi-mode DV/FM przesłać do na przykład reflektora SVXReflector do którego są na przykład podłączone inne lokalne przemienniki analogowe pracujące na svxlink.

Jeśli już chcesz potestować dostępnego rozwiązania FM Analog lokalnie na swoim przemienniku DV musisz pobrać najnowszą wersje MMDVM i zrobić kompilacje (G4KLX rekomenduje użycie STM32F4xx lub STM32F7xx - z ostatnich informacji wynika że tryb Fm może być dostępnych na płytkach które mają taktowanie 180 MHz, modemy które mają niższe taktowanie to mogą być problemy z obsługą FM modu, dotyczy to niestety interfejsów opartych na Arduino Due, płytek Repeater Builder V1 i V2, płytek SP6POG i wielu płyt bez nazwy, które są dostępne z Chin za pośrednictwem serwisu eBay, aliexpress itp). Należy wgrać nowy firmware i użyć nowej wersji MMDVMHost (uwaga: najnowsza wersja Pi-Star v4.1.1 zawiera najnowszą wersje MMDVMHost) i w konfiguracji MMDVM.ini (w Pi-Star w pliku /etc/mmdvmhost) należy dołożyć konfiguracje [FM] patrz tu: https://github.com/g4klx/MMDVMHost/blob/master/MMDVM.ini#L142. Ważne aby ustawić odpowiednią wartość CTCSS dla TX i RX FM Analog w CTCSSFrequency=88.4. UWAGA. Obecnie szybko są wprowadzane zmiany w firmware MMDVM i MMDVMHost więc należy sledzić na bieżąco prace na rozwojem obsługi FM modu w MMDVM.

Polecam wideo na którym widać jak takie rozwiazanie działa:

https://www.youtube.com/watch?v=njlgu4GlT-Y&app=desktop

Powstaje pytanie po co obsługa FM Analog w MMDVM? Myślę że to ciekawe rozwiązanie bo jest wiele przemienników DV które nie są oblegane tak intensywnie przez łączności cyfrowe i taki przemiennik mógłby służyć do komunikacji analogowej FM. Oczywiście dostępne rozwiązanie nie musi być wykorzystywane, jest to opcja dla kogoś kto uzna że może to wykorzystać w swoim lokalnym przemienniku i warto wiedzieć że jest to możliwe.

Myślę że pewnie z czasem powstanie rozwiązanie programowe połączenia przejścia FM Analog do DV w ramach MMDVMHost ale takie rozwiązanie wymaga zastosowanie vocodera czy to sprzętowego lub programowego aby zrobić konwersje audio analogowego do DV dla danego modu i odwrotnie. Parę miesiecy temu opracowałem takie rozwiązanie programowe SVXBridge które daje przejście pomiędzy DMR a FM Analog wykorzystując do tego dostępne możliwości programów DVSwitch. Rozwiązanie SVXBridge testowo jest wykorzystywane w naszej lokalnej sieci oraz przez kolegów w Francji, Belgii i Włoszech. Ale pewnie powstaną lepsze rozwiązania bardziej zintegrowane z MMDVMHost itp jest to pewnie kwestia czasu.

Poprzedni Post Następny Post