Wiele osób pyta jak zrobić aby na mapie http://aprs.fi było widać nasz hotspot. Jeśli nasz hotspot jest skonfigurowany tylko modzie DMR na PI-Star nie ma możliwości w konfiguracji aby taka informacja o naszym hotspot pojawiała się na mapie aprs.fi (chyba ze używamy DMRGateway i mamy podłączenie do XLX serwera to nasze dane pojawią się na aprs.fi).

Rozwiązaniem tego problemu jest użycie skryptu, który na PI-Star będzie wysyłał naszą pozycje do APRS Server. Dane które są pokazywane na APRS.fi brane są z konfiguracji Pi-Stra z pliku /etc/mmdvmhost tzn: współrzędne, częstotliwość, color code, moc. Wielkość mocy naszego hotspota możemy ustawić w Pi-Star : Configuration-> Expert->MMDVMHost i w części "Info".
Ważne aby wpisać przybliżone współrzędne lokalizacji naszego hotspota w konfiguracji hotspota wybrać z menu "Configuration" ->"Expert" ->"MMDVMHost" i części "Info" wpisać współrzędne i wysokość n.p.m. (Height):

Pobieramy skrypty do wysłania współrzędnych. Po zalogowanie się via ssh na Pi-star:

rpi-rw
cd /tmp
sudo wget http://sp2ong.noip.pl/downloads/aprshotspot.tgz
sudo tar xvzfP aprshotspot.tgz

Skrypty do wysyłania danych do aprs.fi zostaną umieszczone w katalogu /etc/aprs/. Głównym skryptem wykonawczym jest plik o nazwę 'aprshotspot' drugi plik służy do wysłania danych oraz konwersji współrzędnych do formatu używanego w aprs.fi

Treść informacji jak pokazuje się może być dostosowana indywidualnie, wystarczyć zrobić edycje pliku aprshotspot:

sudo nano /etc/aprs/aprshotspot

i wpisz własną treść informacji na APRS zamiast przykładowej:

$description="Pi-Star Hotspot DMR "

Numer SSID w naszym znaku na APRS domyślnie jest 10 ale zamiast 10 możemy wpisać od 1 do 15. Jak określić SSID dla APRS inny niż 10 możecie znaleźć tu: http://www.aprs.pl/stacja.htm Wartość SSID zmieniamy w pliku robiąc edycje:

sudo nano /etc/aprs/aprshotspot

i poszukać definicji SSID:

$ssid="10"

Jeśli chcemy aby w informacji na APRS była informacja na jakich grupach romownych na BM jesteśmy dostępni na naszym hotspocie możemy włączyć opcje
Uwaga wymagane wygenerowanie API BM key: http://wiki.pistar.uk/PI-Star_integration_with_BrandMeister_API
$tglist="1"

Zapisujemy plik używając kombinacji klawiszy: CTRL+X i następnie klawisz "Y"

Możemy ręcznie uruchomić skrypt pisząc polecenie:

sudo /etc/aprs/aprshotspot

Możemy na mapie http://aprs.fi sprawdzić czy nasz dane pojawiły się.

Możemy teraz dopisać wykonywanie cykliczne naszego skryptu poleceniem:

cd /etc
sudo nano crontab

i dodajemy na końcu pliku linie:

 */20 * * * *   root    /etc/aprs/aprshotspot > /dev/null 2>&1 &

i wpisac ja jak na poniższym obrazku w czerwonej ramce (zamiast 20 min możemy zmienić co ile ma być wysłany nasz raport):

zapisujemy plik używając kombinacji klawiszy: CTRL+X i następnie klawisz "Y"

Robimy restart serwisu crontab poleceniem:

sudo /etc/init.d/cron restart

i po 20 min mamy na mapie aprs.fi pozycje naszego hotspota.

Uwaga. Jeśli używasz w konfiguracji hotspota YSFGateway wyłącz opcje wysyłania danych na APRS ustawiając Enable=0 w konfiguracji YSFGateway dla APRS. W przypadku używania DMRGateway nie ma możliwości wyłącznie wysłania danych na APRS.

Poprzedni Post Następny Post

Cytowanie lub kopiowanie treści jest dozwolone w przypadku podania źródła pochodzenia tekstu i/lub autora.