W poprzednim artykule o sieci DAPNet POCSAG opisywałem ogólnie o idei amatorskiej sieci w której są rozsyłane wiadomości do PAGERów. Od czasu kiedy pojawiało się wsparcie POCSAG w hotspotach i przemiennikach na bazie MMDVM wzrosła popularność nadajników POCSAG. Możemy aktywować funkcje nadajnika POCSAG w naszym lokalnym przemienniku który może być nadajnikiem POCSAG o zasięgu jakim dysponuje przemiennik czyli "Widerange" lub aktywować nadajnik POCSAG w naszych hotspotach które będą naszym personalnym nadajnikiem POCSAG.

A zanim aktywujemy POCSAG w MMDVM musimy założyć konto w sieci DAPNet oraz do naszego konta dodać nadajnik POCSAG.

Aby założyć konta w sieci DAPNet musimy wypełnić formularz na stronie:

https://support.hampager.de/open.php

wypełniając jak poniżej na przykładowym ekranie:

Podczas rejestracji konta podawany jest numer RIC. RIC jest numerem PAGERA. Numer RIC generujemy na bazie naszego DMR ID zamieniając pierwsze liczby 260 na wartość 200. Na przykład jeśli nasz numer DRM ID jest 2602045 to nasz RIC będzie 2002045 i taki numer RIC podajemy przy zgłoszeniu założenia nowego konta z RIC. Jeśli będziemy mieli już własny PAGER możemy mu przypisać w konfiguracji nasz unikalny numer RIC i będzie to właśnie ten który podaliśmy podczas rejestracji. Dlatego zalecane jest przez administratorów DAPNET dla krótkofalowców którzy nie używają lub nie będą używać DMR a chcą używać PAGER POCSAG w DPANET zrobić bezpłatną rejestracje o przydział DMR ID poprzez formularz opisany: http://sp2ong.noip.pl/pl/blog/rejestracja-w-sieci-ham-dmr dzięki temu będziemy mieli unikalny dla naszego znaku RIC numer. Zwróć uwagę na podanie w polu zaznaczony strzałką wpisanie kodu antyspamowego z obrazka który jest obok pola do wpisania kodu.

Można założyć konto na stronie https://hampager.de bez konieczności rejestracji numery PAGERa wybieramy wtedy ticket/formularz z opcją: "New DAPNET Account without RIC" Jest to zalecana kiedy np chcemy zaresjtrować nasz przemiennik jako nadajnik POCSAG.

Jeśli będziemy mieli już PAGERa lub uznamy że chcemy zarejestrować RIC numer możemy to zrobić poźniej po założeniu konta wypełniając ponownie ticket/formularz w opcji "General question" i podać informacje że chce się zarejestrować numer RIC np na bazie swojego numeru DMR ID.

Po założeniu konta (otrzymacie na podany adres email podczas rejestracji informacje o fakcie założenia konta) możemy zalogować się na swoje konto na stronie:

https://hampager.de/

Dostępna jest do wyboru polska wersja językowa tej strony.

Możemy teraz do naszego konta dołożyć nasz personalny nadajnik POCSAG na hotspocie lub nadajnik szerokiego zasięgu pracujący na przemienniku.

Należy ponownie wypełnić formularz na stronie:

https://support.hampager.de/open.php

tym razem wybierając inną opcje tematu zgłoszenia: "New DAPNET transmitter" i wypełnić formularz danymi dotyczącymi naszego nadajnika POCSAG:

oraz część związana z danym naszego nadajnika:

Proszę zwrócić uwagę że w polu Your callsign podajmy znak nasz który był użyty przy rejestracji konta na DPANET natomiast w polu Callsign of the transmitter podajemy:

  • w przypadku osobistego nadajnika POCSAG na bazie naszego hotspota nasz znak jaki użyliśmy podczas rejestracji konta DAPNET lub
  • w przypadku kiedy do naszego konta dodajemy nadajnik POCSAG szerokiego zasięgu na bazie przemiennika wpisujemy znak przemiennika na którym będzie aktywowana funkcja POCSAG np SR9ABC

W polu "Callsign of owner" wpisujemy znaki które mają dostęp do konfiguracji nadajnika na stronie https://hampager.de (znaki muszą mieć konta na DPANET). W przypadku osobistego nadajnika POCSAG na hotspocie wpisujemy tylko swój znak.

Proszę pamiętać o przepisaniu kodu antyspamowego z obrazka obok pola do wpisanie tego kodu.

Po otrzymaniu potwierdzenia via email o dołożeniu nadajnika do naszego konta możemy zobaczyć jego ustawienia szukając na liście:

https://hampager.de/#/transmitters

i należy kliknąć na ikonkę niebieską z znakiem pisaka.

W ustawieniach nadajnika mamy dostępną opcje generowania API Key

Mamy 3 ikonki:

  • pierwsza pozwala wyświetlić nasz API key
  • druga skopiować API key do bufora myszki w celu wprowadzania go do konfiguracji Pi-Star
  • ostatnia ikonka pozwala nam wygenerować nowy API key

po zapisaniu ustawień nadajnika i skopiowaniu API key do bufora myszki możemy przystąpić do konfiguracji Pi-Stra i aktywowania w nim nadajnika POCSAG.

Musimy zaktualizować nasz Hotspot :

  • Musimy posiadać firmware MMDVM v1.4.0 lub nowszą wersje
  • Musimy zaktualizować Pi-Star 3.4.16 lub nowszą wersje

Pi-Star POCSAG Setup

W głównej konfiguracji aktywować POCSAG mode i kliknąć “Apply Changes”.

Następnie:

  • Node Callsign POCSAG: podać znak pod jakim została zarejestrowany nasz nadajnik POCSAG
  • Radio Frequency POCSAG: częstotliwość TX na jakiej pracuje nasz nadajnik hotspota lub przemiennika
  • DAPNET AuthKey: Wklejamy z bufora myszki nasz API key DAPNET

Pole POCSAG Whitelist służy do wpisania numerów RIC do których będą retransmitowane wiadomości przez nadajnik. W przypadku przemiennika pole to zostawiamy puste. W przypadku Hotspota możemy wpisać tam swój numer RIC oraz numery RIC dla grup wiadomości/rubric. W ramach sieci DAPNET są dostępne grupy wiadomości do których można zapisać swój numer pagera. Wykaz grup wiadomości znajdziecie tu: https://hampager.de/#/rubrics. Każda grupa ma swój unikalny RIC numer. Wykaz tych numerów dostępny jest tu grup RIC Number . Generalnie każda grupa wiadomości (RUBRIC) na swój numer RIC, który jest w wykazie : https://hampager.de/#/rubrics do numeru grupy/rubric należy dodać wartość 1000 i będziemy mieli RIC numer grupy/rubric.

Klikamy “Apply Changes”

Jeśli chcemy wysyłać wiadomości z konsoli do sieci DAPNET musimy ustawić w zakładce EXPERT-> DAPNET API:

W polu TXAREA wpisujemy "sp-all" tzn że wysłana wiadomość będzie retransmitowana przez wszytskie nadajnik POCSAG w Polsce bo nie wiem gdzie obecnie jest adresat naszej wiadomości. Oznacza to że adresat musi być w zasięgu jakiegokolwiek nadajnika POCSAG w Polsce aby odebrał wiadomość. Jeśli w TXAREA wpiszemy "all" spowoduje to że naszą wiadomość nadadzą wszytskie nadajniki w sieci DAPNET.

Po zalogowaniu się do konsoli Pi-star jeśli chcemy wysłać wiadomość do SP9AXC (odbiorca musi mieć zarejestrowany RIC na hampager.de) piszemy polecenie:

sudo pistar-dapnetapi SP9AXC "Test wiadomosc do sieci DAPNet"

Można też wysyłąć wiadomości do sieci DAPNET (należy posiadać kont na https://hampeger.de bez konieczności rejestrowania go z RIC number) z aplikacji na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.hampager.dapnetmobile&hl=en_US

lub po zalogowaniu na strone https:/hampager.de z menu wybrać zakładkę: "Znaki wywoławcze" i następnie kliknąć na "New Call"

Polecam porównanie PAGERÓW dla sieci DAPNET:

https://hampager.de/dokuwiki/doku.php?id=pager_comparison

Aktywne transmitery POCSAG czy to dalekiego zasięgu czy personalne są widoczne na mapie APRS, serwer hampager.de poprzez PE2KMV wysyła informacje o ich pozycji na mapę http://aprs.fi Na mapie jest to ikona z literą P a znak ma format "PS-SP2ABC"

Na koniec nasuwa się pytanie po co to wszystko. Ponieważ krótkofalowcy to ludzie z pasją do wykorzystania fal radiowych PAGERY to zapomniana technika którą krótkofalowcy wykorzystują do celów związanych z radiokomunikacją. DAPNET sieć pozwala przesyłać wiadomości personalne na dany PAGER ale także wiadomości grupowe np związane z sieci EmoCom, wiadomości klubowe (np o spotkanie, imprezie krótkofalarskiej itp), wiadomości DX'owe, dane o pogodzie. Wszystko zależy od naszej inwencji.

Poprzedni Post Następny Post