Jednym z ważnych elementów hotspotów do pracy w trybie DMR jest stabilność generatora TCXO. Warto zwrócić uwagę na ten element gdyż w wersjach z chin można trafić montaż generatorów, które nie spełniają zalecanych wartości stabilności pracy 2.5 ppm co może skutkować że przy dłuższych transmisjach spadnie jakość naszej transmisji aż do utraty czytelności przez korespondenta. Można zauważyć na aukcjach że niektórzy sprzedawcy podają informację:

original cystal : Original ECS-TXO-3225-147.4-TR from USA

chcąc podkreślić że sprzedawana przez nich wersja hotspota zawiera dobrej jakości TCXO w odróżnieniu od innych.

Możemy zauważyć wpływ temperatury zewnętrznej (pochodzącej np od CPU RPI) na stabilność TCXO. W przypadku płytek hotspotów duplex montowanych na Raspberry PI w modelach 2 / 3 powierzchnia hotspota jest na całą szerokość i długość Raspberry PI więc mamy utrudnioną cyrkulacje powietrza. W RPI mamy mocne źródło od CPU które podgrzewa płytkę hotspota od spodu.

W takich sytuacjach raczej nie należy montować hotspotów w zamkniętych obudowach plastykowych gdyż może to nam pogorszyć sytuacje wymiany ciepła. Jeśli nie mamy aktywnego chłodzenia raczej szukaj rozwiązania w obudowach otwartych lub metalowych z otworami którymi będzie możliwa wymiana ciepła. Przykład takiej otwartej obudowy:

Co możemy zrobic ?

Ciekawym rozwiązaniem jakie zastosował do swojego hotspota Steve'a K2GOG to tzw pasywne chłodzenie, dzięki zastosowaniu samoprzylepnych taśm do radiatorów przyklejone zostały płytki miedziane pod spód hotspota w miejscu gdzie jest zamontowany generator TCXO oraz nad CPU RPI.

Warto zamontować też radiatory na CPU RPI których wysokość nie będzie kolidować z montażem hotspota.

Można dołożyć mały wentylator 25x25x10 zasilany 5V, który będzie zamontowany z boku RPI i będzie przedmuchiwał przestrzeń między RPI a hotspotem:

Należy zadbać aby mieć aktualne firmware, od 22 sierpnia 2018 do firmware wprowadzono udoskonalenia zarządzania TCXO i zaleca się, aby użytkownicy dokonali aktualizacji do co najmniej wersji 1.4.7 lub na wyższą.

Ważne jest wybranie częstotliwości, która najlepiej będzie pasować do użytych anten. Zaleca stosowanie częstotliwości w najniższej części pasma 70 cm, który może mieć mniejszy poziom zakłóceń.

Kolejnym elementem który może wpłynąć na pracę naszego hotspota to należy określić lub mieć informacje to wartość RXOffset dla układów ADF7021. Jeśli sprzedawca podał może tę wartość wpisać w konfiguracji pi-star lub dobrać eksperymentalnie. Rozpocznij, używając przyrostu RXOffset równego co 100. Ustaw RXOffset na 100 (lub dodaj 100 do poprzednio ustawionej wartości) i nadaj trzy razy i zanotuj BER. Jeśli BER wzrósł, spróbuj przejść negatywnie z ustawieniem RXOffset na -100. Jeśli nic się nie zmieni, spróbuj ponownie z kolejnym krokiem 100. Gdy zmieniasz RXOffset, okaże się, że BER zaczyna się zmniejszać, a następnie wzrasta, kiedy posuwasz się za daleko. Kiedy to się stanie, użyj mniejszych kroków 20, następnie 10, a potem 1 s, aż znajdziesz minimalną BER. Powinieneś starać uzyskać w okolicach poniżej 1%.

Na koniec warto pamiętać, mimo stosowania bardzo dobrej jakości generatora TCXO 2.5ppm występują często rozbieżność częstotliwości pomiędzy HOTSPOT a radiem DMR, co w przypadku zastosowanych układów ADF7021 braku w nich AFC (automatic frequency control) dla trybu 4FSK powoduje pogorszenie jakości transmisji, przerwy w niej lub całkowity brak. Należy w oprogramowaniu MMDVMHost ustawić ofset częstotliwości lub w radiu skorygować częstotliwość nadajnika i odbiornika (jesli to możliwe). Ustawienie ofsetu jest również zależne od temperatury zarówno HotSpota jak i radia DMR, szczególnie gdy przewozimy te urządzenia w samochodzie gdzie wachnia temperatur są znaczne zarówno w lecie jak i zimie. Brak ustawienia odpowiedniego ofsetu RX/TX objawia się zniekształconym sygnał, audio, całkowity lub częściowy brak dekodowania sygnału nadawanego przez hotspota.

Warto rozważyć zmianę poziomu mocy RFLevel z 100 dla hotspotów duplex na miniejszą wartość dobierając tak aby mięc dobre audio / nie przesterowane w swoim radio a dzięki temu zmniejszymy wpływ nadajnika na odbiornika w hotspocie który ma bardzo blisko siebie anteny.

Stosując hotspota duplex pobór prądu mamy większy i należy zadbać aby nasz zasilacz był rzędu 5 V / 2.5A.

Na koniec moja obserwacja dotycząca używania interfejsu PI-Star. Na jednym z komputerków z Pi-Star dodatkowo dołożyłem monitorowanie obciążenie CPU. Zauważyłem że mając cały czas na podglądzie dashboard Pi-Star obciążenie CPU potrafi być na poziomie 40% co oczywiście może przenosić się na większą temperaturę CPU. Tak więc można rozważyć czy potrzebujemy non-stop monitorować dashboard naszego hotspota a zamiast tego możemy patrzeć na aktywność an DMR na stronie:

https://brandmeister.network/?iframe=1&page=lh&Master=2602

lub na stronie Brandmeister swojego hotspota np jak dla przemiennika (gdzie zamiast ID 260907 wpisać ID swojego hotspota):

https://brandmeister.network/?page=repeater&id=260907

lub zamontować wyświetlacz OLED lub NEXTION na którym będziemy monitorować pracę naszego hotspota:

Wyświetlane informacje na zewnętrznym wyświetlaczu są sterowane poprzez program MMDVMHost który jest używane przez PI-Star a nie poprzez skrypty dashboard.

Poprzedni Post Następny Post