W jednym z poprzednich opisów podałem jak można wykorzystać narzędzia DVSwitch Group do uruchomienie systemu powiadamiania o alertach meteorologicznych jeśli takie pojawią się. Od pewnego czasu interesował mnie jak wykorzystać DMR nie tylko do rozmów ale czy jest możliwość zaimplementowania serwisu głosowego który będzie dostarczał różne dynamicznie zmieniające się informacje np stan pogody w regionie, prognoza pogody itp w podobny sposób jak jest to realizowana w naszej lokalnej sieci FM analogowej gdzie wysyłając kod DTMF do przemiennika otrzymujemy stosowną informacje.
W przypadku DMR użycie DTMF na obecną chwilę nie jest możliwe ze względu na to że nie wszystkie radia pozwalają wysyłać kody DTMF podczas nadawania więc implementacja takiej usługi ogranicza zasięg odbiorców. Po drugie należy napisać program który by dekodował kody DTMF.

Szukając rozwiązań przyszedł mi pomysł aby wykorzystać aktywacje grupy przy pomocy PTT tak jak się robi z dynamicznymi grupami. Wygląda że jest to rozwiązanie do zrealizowania ale zastanawiałem się jak i czym wykorzystać taki system. Krzysiek SP7LAK zwrócił mi uwagę na jedna z funkcji HBMonitora. Wykorzystując podobny mechanizm napisałem małe narzędzia które monitorują aktywność na zdefiniowanych grupach która oferują usługi informacyjne. Kiedy taka grupa jest aktywowana, przez określony czas jest trzymane PTT, program podejmuje stosowne działanie potwierdzając "roger beep" przyjęcie aktywacji serwisu i generuje online komunikat który jest emitowany na aktywowanej grupie.

Usługi głosowe mają informacje o zasięgu lokalnym, dlatego dostęp do usług głosowych jest poprzez lokalny przemiennik, hotspoty podłączone do lokalnego serwera HBLink.

Rozwiązanie uruchomiłem na Toruńskiem serwerze i dostępne jest dla użytkowników DMR w Toruniu (oraz na paru przemiennikach DMR w SP) gdzie w ramach usług informacyjnych dostępne są na poszczególnych grupach komunikaty:

  • Ogólne informacje o dostępnych numerach grup i co na danych grupach jest dostępne
  • Aktualny stan pogody dla regionu (temperatura, wilgotność, ciśnienie, zachmurzenie, prędkość wiatru oraz jego kierunek)
  • Prognoza pogody dla regionu jaka będzie za 12 godzin
  • Alerty meteorologiczne dla regionu jeśli są dostępne
  • Aktualny poziom rzek w regionie oraz informacje o alarmach jeśli zostaną przekroczone poziomy rzek
  • Lokalne informacje, komunikaty o spotkaniach, imprezach w regionie

Wszystkie komunikaty są generowane online tzn dane są brane w trakcie aktywacji z serwisów które udostępniają takie informacje (oprócz lokalnych informacji które wymagają wgrania pliku z taką informacją).

Wydaje mi się że jest to ciekawe rozwiązanie dla przeminnika które pozwala wykorzystując HBLink i narzędzia DVSwitch oraz własne programy do oferowania na lokalnym przemienniku usług informacyjnych na żądanie dla użytkownika.

Poprzedni Post Następny Post

Cytowanie lub kopiowanie treści jest dozwolone w przypadku podania źródła pochodzenia tekstu i/lub autora.