Nowsze wersje OpenGD77 / OpenDM1801 używają zunifikowanej pamięci danych kalibracyjnych.

Jeśli twoje radio ma uszkodzone dane kalibracyjne, zobaczysz komunikat:

FLASH MEM ERROR

Aby to naprawić, musisz wykonać jedno z poniższych operacji:

 1. przywróć poprzednią wersję firmware, z którego korzystałeś.

lub

 1. Naprawiamy dane kalibracyjne

Co należy zrobić, aby naprawić uszkodzone dane kalibracyjne, zależy od stopnia uszkodzenia danych. Możliwe, że tylko bajty „sygnatur” danych kalibracyjnych są uszkodzone, ale potencjalnie może być cała tabela kalibracji uszkodzona.

Naparawiamy bajty sygnatiry danych kalibracyjnych: Za pomocą oprogramowania CPS OpenGD77CPS w menu poszukaj Extras-> OpenGD77Support wykonaj kopię zapasową istniejących danych kalibracyjnych w swoim radiu.

Następnie pobierz edytor szesnastkowy, np. Hxd i porównaj pierwsze 2 bajty tabeli kalibracji, powinny to być 0xA0 0x0F

W przypadku GD77 powinno to być pierwsze 8 bajtów

Offset(h) 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 0A 0B 0C 0D 0E 0F

00000000 A0 0F C0 12 A0 0F C0 12 E4            .À. .À.ä

Uwaga. Na Baofeng DM-1801 gwarantowane są tylko pierwsze 2 bajty 0xA0 0x0F

Jeśli wskazane bajty nie są jak podane użyj edytora Hxd, aby zmienić pierwsze 2 bajty na prawidłowe wartości jak podane wyżej i zapisz plik kalibracji zmienionych pod inną nazwą.

Następnie użyj OpenGD77CPS, aby przywrócić kalibrację w radiu tzn zapisać do radia dane kalibracyjne z skorygowanego pliku za pomocą Hxd.

Radio nie powinno uruchamiać się normalnie.

Powinieneś także użyć ekranu Calibration w menu Extras OpenGD77, aby sprawdzić inne wartości w danych kalibracyjnych

Poniżej to zrzuty ekranu danych kalibracyjnych VHF i UHF w jednym z VK3KYY GD-77.

Wszystkie radia będą miały nieco inne wartości dla większości ustawień, ale wartość strojenia oscylatora odniesienia powinna mieścić się w zakresie od 980 do 1020, a wartości I i Q Tx powinny być podobne do VK3KYY wartości.

Wartości VK3KYY mocy zostały skalibrowane dla VK3KYY radia i prawdopodobnie będą znacznie różnić się od radia, w którym właściciel nie przeprowadził własnej kalibracji mocy, ponieważ fabryczna kalibracja mocy wydawała się wyjątkowo niedokładna.

Poprzedni Post Następny Post