KG5RKI udało się złamać kod klucza do szyfrowania firmware MD-9600 i okazało się że dzięki temu złamał także kod klucza dla MD-2017, UV-380, RT-3S. Wielu procducentów zabezpiecza swój sprzęt przed wgrywanie innego firmware do swoich urządzeń. Jednym ze sposobów jest dodanie szyfrowania. Firma może dodać własny tajny podpis do kodu oprogramowania i zaszyfrować go tajnym kluczem. Następnie program ładujący może odszyfrować firmware i potwierdzić, że ładowane firmware jest poprawnie podpisane. Poznanie tego klucza pozwala na podpisywanie takim kluczem własnych wersji firmware więc i wgrywanie go do takiego urządzenia. Tak się stalo z GD-77 kiedy DG4KLU złamał kod klucza dla tego urządzenia i podobnie zrobił to KG5RKI dla MD-9600 i innych urządzeniach z serii TYT.

Tak więc użytkownicy tych urządzeń radiowych do pracy DMR będą się mogli cieszyć też możliwością wgrywania firmware alternatywnego napisanego na też na bazie OpenGD77. Jest grupa krótkofalowców z Włoch ktorzy już od jakiegoś czasu pracują nad przeniesieniem kodu OpenGD77 na MD-380 (OpenDMR). Wygląda że w niedalekiej przyszłości większość urządzeń używanych przez radioamatorów do pracy DMR będzie mogła używać alternatywnego firmware do swojego radio tworzonego na bazie OpenGD77 które obecnie jest dostępne dla GD-77, DM-1801, RD5R i DM5R (faza testowa).

Obecnie można było wgrywać alternatywne firmware do MD-380 ale bazowało to na modyfikacji kodu oryginalnego firmware a jeśli jest zany kod klucza do kodowania firmware to jest szansa że można będzie przepisać firmware OpenGD77 na inne urządzenia na ile będzie dostępna dokumentacja dla danego radia.

Pewnie przepisanie OpenGD77 na inne urządzenia będzie wymagało dużo nakładu czasu pracy programistów radioamatorów ale pewnie uda się to zrobić tylko kwestia czasu.

Źródło:

Poprzedni Post Następny Post