Na początku firmware MMDVM można było kompilować tylko dla tych modów DV, które były potrzebne. Ale G4KLX uznał (po 2016 roku) że nie jest to konieczne kompilowanie z wybranymi modami DV, ponieważ żadne nieużywane mody DV nie pobierały żadnej mocy obliczeniowej i nadal jej nie wymagają, a przestrzeń pamięci również nie stanowiła problemu.

Po dodaniu FM do modemu MMDVM nowy rozmiar firmware MMDVM stał się zbyt duży dla modemów opartych na STM32F103, zwykle znane jako wersje modemu POG. Pierwotnie zaprojektowany przez polskiego radioamatora SQ6POG i następnie sklonowany przez wielu chińskich sprzedawców i nadal popularny w rozwiązaniach na przemiennikach DV. Ten modem jest dobry dla paru modów DV, ale szybko wyczerpuje się pamięć i moc obliczeniowa, gdy liczba modów DV zaczęła przyrastać. To samo dotyczy systemów opartych na Arduino Due (wiele przemienników nadal używa tego rozwiązania).

Teraz, gdy MMDVM może obsługiwać wiele innych modów DV, problem ten ponownie się pojawił. W szczególności wielkość pamięci potrzebnej do wszystkich modów DV przekracza teraz możliwości F103 stosowanego w wersji POG oraz Arudino DUE.

Dlatego G4KLX wprowadził ponownie wybieranie modów DV podczas kompilacji firmware. Oznacza to, że możesz mieć modem, który obsługuje (powiedzmy) tylko DMR i M17, a może tylko FM.

Wyborów modów DV dokonuje się w Config.h przed kompilacją.

G4KLX zmienił protokół szeregowy między modemem a hostem i teraz jest to nowa wersja 2. Najnowszy MMDVMHost może poprawnie dekodować oryginalną wersję 1 i nową wersję 2. Wersja 2 zawiera teraz kilka nowych pól, producenta / typ procesora, obsługę unikatowego identyfikatora procesora oraz możliwość zgłaszania hostowi (MMDVMHost), jakie protokoły zostały w nim skompilowane. Informacje te nie są używane do innych celów niż generowanie komunikatów w logu, ale mogą zostać wykorzystane do zatrzymania błędnej konfiguracji MMDVM na pewnym etapie.

Obecnie taka możliwość kompilacji jest dostępna na github w branch M17_AX25_FM firmware MMDVM i oraz dla niezbędnego dla niego MMDVMHost. Pewnie za jakiś czas zostanie to udostępnione w oficjalnej wersji MMDVM i MMDVMHost ale już można podjąć próbę zbudowania firmware na przykład dla modemów typu POG z obsługą tylko DMR i FM itp.

Poprzedni Post Następny Post