Od dawna przymierzałem się do zrobienia małej domowej stacji pogody na bazie Arduino Pro Mini. Przeglądając różne dostępne projekty postanowiłem wykonać projekt z wykorzystaniem LCD Noki 5110 który miałem. Tak wygląda gotowa stacja na płytce uniwersalnej:

Stacja Meteo

Stacja pogody składa się z następujących części:

  • Ardunio Pro Mini wersja 3.3V
  • Wyswietlacz NOKIA LCD5110
  • DHT11 lub DHT22 (odczyt temperatur poniżej zera)
  • BMP180 czujnik ciśnienia
  • GL-5537 fotorezystor (rezystancja ciemna 2M)
  • oporniki: 4.7 kOm, 10 kOm

Poniżej fotka części zmontowanych które są po wyświetlaczem LCD

Układ działa w oparciu o bibliotekę LowPower aby ograniczyć pobór prądu do minimum a tym samym wydłużyć czas działanie na baterii 9V lub 3×1.5V. Do pinu D3 podłączony jest rezystor poprzez który co 2 min podawane jest napięcie i mierzone stan oświetlenia w otoczeniu. Jeśli poziom oświetlenia jest poniżej 10% to układ jest usypiany na 2 min i nie ma pomiaru oraz danych wyświetlanych na LCD. Ale kiedy poziom oświetlenia podniesie się powyżej 10% wtedy następuje pomiary z czujników i dane są wyświetlane na LCD i znów system jest usypiany na 2min. Tak więc w ciągu dnia i wieczorem mamy pomiary co 2 min a w nocy układ nic nie pokazuje. Dzięki takiej konstrukcji możemy długo cieszyć się stacja na jednym zestawie baterii.

Z swojej strony dodałem do kodu wyliczanie trendu cienienia który jest wyświetlany w dla 1G (w okresie ostatniej 1 godziny) oraz dla 5G ( dla ostatnich 5 godzin). Znak „=” bez zmian, „-” spadek, „+” podnoszenie cienienia.

Opis jak połączyć całość jest w komentarzach dostępnego programu: WeatherStation.ino

Poprzedni Post Następny Post