Od kilku miesięcy śledzę postępy projektu OpenGD77 czyli opensource firmware do radia GD-77 pisane od tzw "zera". Użytkownicy radia DMR GD-77 mają możliwość użycia alternatywnego firmware pisanego od podstaw przez krótkofalowców.
Krótka historia jak do tego doszło. Użytkownicy radia MD-380 mają możliwość załadowania do radia alternatywne firmware które jest tworzone na zasadzie modyfikacji oryginalnego firmware poprzez aplikowane tzw "łaty" do istniejącego oryginalnego firmware. Kiedy Kai DG4KLU odblokował oficjalne firmware GD-77 na wiosnę 2018 początkowo podobnie chciał zrobić Roger Clark VK3KYY z GD-77 jak w przypadku MD-380. Ale sytuacja zmieniła się kiedy Kai DG4KLU zaczął prace nad pisaniem firmware do tego radia od podstaw na zasadach OpenSource. Wydawałoby się to niemożliwe gdyż wymaga to dużego nakładu pracy w godzinach na napisanie takiego firmware, zwłaszcza w sytuacji kiedy nie jest dostępna dokumentacja MCU HRC6000 który jest używany w GD-77. Ale pomimo tych trudności, dostępne informacje techniczne pozwoliły Kai DG4KLU na podjęcie próby stworzenia firmware od podstaw. Po paru miesiącach pracy Kai DG4KLU napisał kod który pozwalał odbierać na jednej szczelinie czasowej DMR (czyli w trybie Tier 1). Zachęcony sukcesem Roger VK3KYY przestawił swoją prace z modyfikacji oryginalnego firmware na współprace w pisaniu firmware OpneGD77 co zaowocowało postępem prac nad projektem. Ale z przyczyn osobistych Kai nie mógł dalej poświecić swój czas na dalszy rozwój OpenGD77 i Roger VK3KYY przez następne miesiące sam pisał kod. Jest to trudne zadanie dla jednej osoby. W okolicach jesieni 2019 do zespołu programistów dołączyły kolejne osoby między innymi Colin G4EML, Alex DL4LEX, Daniel F1RMB co doprowadziło do przyspieszanie prac nad pisaniem kodu i dynamika zmian wprowadzanych w firmware nabrała dużego tępa co zaowocowało że OpenGD77 jest w takim stadium swojego rozwoju że warto podjąć próbę używania go na swoim radiu GD-77 do codziennej pracy pomimo że nie ma jeszcze statusu pełnej stabilnej wersji.

Dlaczego warto skorzystać z OpenGD77 zamiast oryginalnego firmware. Firmware OpenGD77 powstało od podstaw i pisane jest przez krótkofalowców pod kątem używanie właśnie przez takich użytkowników a nie przez pracowników firm. Wiele elementów zostało dodanych których originale firmware nie miało lub posiadało błędy. Wymienię kilka elementów które posiada firmware OpenGD77:

 • wykaz ostatnio aktywnych stacji słyszanych na grupach które monitorujemy
 • wyświetlanie i wysyłanie Talker Alias
 • ustawianie poziomu mocy radia z zakresie 250mW, 500mW, 750mW, 1W, 2W, 3W, 4W and 5W
 • ustawianie poziomu blokady szumu
 • możliwość ustawiana wzmocnienia mikrofonu
 • wprowadzanie grup rozmownych z klawiatury jeśli danej grupy nie mamy w kontaktach
 • bardziej czytelny wskaźnik stanu baterii, odbieranego sygnału (max bar to S9 +40 dB), wskażnik sygnału z mikrofonu
 • ustawianie poziomu kontrastu i podświetlenia
 • możliwość ustawiania trybu wyświetlacza w tzw trybie odwróconych kolorów tzn tło jest ciemne a litery białe
 • jest dostępny tryb mikro przemiennika (Hotspot) po aktywowaniu tej funkcji i podłączeniu GD77 poprzez kabel programujący do Raspberry Pi z Pi-Star nasz GD-77 będzie pracował jako hotspot w trybie simplex z mocą ustawianą od 250 mW do 5 Wat (rekomendowane ustawienie ok 3 Wat)
 • kiedy zbliża się koniec czasu TOT radio wysyła dźwięk i wyświetla komunikat
 • wiele funkcji dostępnych poprzez kombinacje klawiatury i dostępnych przycisków w radiu (patrz niżej na rysunek)
 • obsługa menu w języku polskim (tłumacznie by Piotr SQ7PTE)

Firmware jest nadal rozwijane i dokładane są nowe funkcje oraz poprawianie to co zostało zauważone podczas obecnego używania OpenGD77. Więcej o pełnych możliwościach znajdziecie w dostępnej dokumentacji obsługi OpenGD77.
Bardzo dobrze jest przygotowana instrukcja obsługi OpenGD77 z zrzutami ekranu GD-77 opisująca dane funkcji i możliwości. Dokument w języku angielskim jest do pobrania pod tym linkiem: https://github.com/rogerclarkmelbourne/OpenGD77/raw/master/docs/OpenGD77%20User%20Guide.pdf i zachęcam do skorzystania z tego opisu zanim zaczniemy używać OpenGD77 na swoim radiu.
Warto skorzystać też z ściągawki skrótów klawiszy używanych przez OpenGD77 który jest na obrazku: https://opengd77.com/viewtopic.php?f=8&t=220#p1256. Obrazek ten też jest dostępny w dokumentacji ale warto sobie go wydrukować i mieć pod ręką podczas początkowego używania radia z OpenGD77

Parę słów jak zrobiłem aktualizacja swojego GD-77 do OpenGD77.

Na swoim radiu używałem do tej pory orginalnego firmware w wersji 3.1.8.

Firmware OpneGD77 jest dostępne w 2 wersjach:

Pobrane firmware (w moim przypadku wybrałem wersje najnowszą) wgrałem używając orginalnego programu do wgrywania firmware. Aby wgrać firmware, wcześniej należy ustawiając radio w tryb wgrywania firmware tzn podłączone kablem do programowania GD-77 do PC i trzymając jednoczesnie przyciski SK1+SK2 i nastepnie włączyć GD-77 (patrz rysunek: http://sp2ong.noip.pl/pl/blog/aktualizacja-firmware-gd-77-3-2-1. Po pierwszym zainstalowaniu OpenGD77 aktualizacje firmware będziesz mógł robić przy pomocy programu CPS OpenGD77CPS wybierając z głównego menu opcje "Extras -> Firmware loader" i po wybraniu pliki firmware OpneGD77 które ma w nazwie na końcu ma .sgl należy kliknąć na "Upload firmware to GD-77".

Po wgraniu OpneGD77 pobrałem i zainstalowałem najnowszą wersje programu CPS dedykowanego do obsługi OpenGD77: https://github.com/rogerclarkmelbourne/radioddity_gd-77_cps/raw/master/installer/OpenGD77CPSInstaller.exe
Były zgłaszane uwagi że podczas instalacji OpenGD77CPS programy antywirusowe alarmowały że instalator zawiera wirusa. Patrz więcej na ten temat na stronie: https://www.rogerclark.net/gd-77-community-cps-false-positive-virus-warnings/

Podczas instalacji OpenGD77CPS będzie instalowany driver USB OpenGD77 i warto zweryfikować z Windows czy jest widziany w wykazie zainstalowanych urządzeń (uwaga radio musi być podłączone kablem i mieć wgrane firmware OpenGD77):

Pierwszy krok jaki warto wykonać to wykonanie kopii zapasowej danych. W celu wykonania kopi zapasowych danych (kalibracyjnych urządzenia , zawartości pamięci flash itp) musisz wybierajać opcje z menu "Extras -> OpenGD77 Support" i w nowym oknie kliknąc na "Backup EPROM" w celu wykonania kopi zawartości EPROM'u, następnie wykonać kopie pamięci flash klikając na "Backup Flash" a na koniec wykonać kopie zawartości danych kalibracyjnych klikając na "Backup Calibration".

Dane z kopi zapasowych dobrze zabezpieczyć przed utratą (być może na nośniku zewnętrznym) bo w sytuacji awaryjnej będą bardzo pomocne aby przywrócić radio do normalnej pracy.

OpenGD77 będzie pracował z codeplug który miałeś wgrany przed wgraniem firmware OpenGD77 ale pamiętaj jeśli wgrałeś już  firmware OpenGD77 nie wolno używać orginalnego programu CPS do wgrywania i konfugurowania codeplug.

Po załadowaniu firmware używając CPS dedykowanego dla OpenGD77 (OpenGD77CPS) zrobiłem konfiguracje od początku i tak stworzony codeplug wgrałem do radia GD-77 które miało wgrane OpenGD77.
W przypadku OpenGD77 możemy wprowadzić jeden kanał dla przemiennika czy hotspota i wystarczy wskazać w konfiguracji nazę TalkGroup List dlatego że TalkGroup List jest jednoczesnie listą TG dla RX i dla TX. W tym przypadku OpenGD77 mamy zdefiniowany jeden kanał i w ramach tego kanału możemy kursorem lewo lub prawo wybierać TG z listy wpisanej w TalkGroup List którą chcemy użyć do rozmowy. Ponadto możemy z klawiatury wpisać nową TG którą chcemy używać. Jeśli podczas definiowania "Digital Contact" nie wskazalismy na jakiej szczelinie czasowej ma być użyta, to wybrana TG kursorem będzie na TS który został zdefiniowany podczas konfiguracji kanału. Więcej informacji znajdziesz w instrukcji użytkownika w dziale "Programming Channels and Talkgroups for use with OpenGD77".

Po wgraniu nowego codeplug radio było gotowe do używania.

Pamiętaj że zawsze możesz wrócić do orginalnego firmware używając orginalnego oprogramowania do wgrywania firmware i CPS w celu wgrania codeplug który współpracowała z orginalnym firmware.

Patrząc na rozwój OpenGD77 jestem pełen podziwu dla zaangażowania całego zespołu programistów którzy tworzą firmware gdyż zadanie i cel jaki sobie postawili nie należy do łatwych. Ale dzieki dużej determinacji Rogera VK3KYY w rozwoju tego projektu pokazuje to że mogą powstać ciekawe projekty i rozwiązania na zasadach opensource przy wspołnej pracy grupy osób poswięcających swój prywatny czas.

Polecam forum poświęcone OpenGD77 na którym można śledzić zmiany jakie są wprowadzane w OpenGD77, zgłaszać swoje uwagi itp.: https://opengd77.com/

Polecam obejrzeć filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=CCqC1kWigSo
https://www.youtube.com/watch?v=ICN2h9uSFKU

Na koniec ważna uwaga. Instalując alternatywne oprogramowane decydujesz się na ryzyko związane z używanie nie orginalnego firmware. Aktualizacje wykonujesz na własne ryzyko i odpowiedzialność i wynikłe z niej konsekwencje. Mój opis jest tylko opisaną instrukcją którą wykonałem na swoim radiu
Chociaż wiele osób przetestowało firmware OpenGD77, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zainstalowanie nieoficjalnego firmware może potencjalnie uszkodzić lub całkowicie „zablokować” radio.

Poniżej rysunek z skrótami klawiszy i przycisków:

Poprzedni Post Następny Post

Cytowanie lub kopiowanie treści jest dozwolone w przypadku podania źródła pochodzenia tekstu i/lub autora.