W czasach kiedy zajmowałem się siecią HamNET używaliśmy lokalnego serwera audio MUMBLE który bardzo dobrze spisywał się do prowadzenia rozmów dzięki optymalizacji kompresji używanego kodeka OPUS który cechuje się "low latency". Mogliśmy ustawić na tyle optymalnie parametry kodeka aby optymalnie wykorzystać pasmo w ramach sieci HamNET. Widziałem opisy kolegów w internecie którzy pisali że używają serwer Mumble do słuchania audio z DMR więc postanowiłem spróbować w ramach naszego lokalnego serwera DMR zrobić most do lokalnego serwera audio Mumble. Ustawienia serwera mumble pozwalają adminowi na konfiguracje że tylko zarejestrowani użytkownicy z wygenerowanym certyfikatem dla danego konta mogą się łączyć i dopiero wtedy admin może umożliwić im dostęp do kanałów na których można słuchać grup rozmownych z lokalnego serwerza DMR lub na kanale który ma most w obie strony tzn można słuchać i nadawać na jednej zdefiniowanej lokalnej grupie rozmownej.

Jest wiele dostępnych modułów w Python3, Ruby, Go które pozwalają napisać własna aplikacje do zbudowania takiego mostu. W większości przypadków wymagany jest Debian BUSTER 10 aby móc użyć dostępnych modułów do napisania własnej aplikacji.

Jest dostępnych wiele aplikacji typu klient mumble czy to na PC MS Widnows / Linux MacOS (https://www.mumble.com/mumble-download.php) lub na Android (patrz poniżej na zrzut ekranu z aplikacji Mumla)

Można spróbować wykorzystując USB RTL SDR przekierować odbierane audio z lokalnego przemiennika analogowego i udostępnić go do słuchania na kanale Mumble. Uruchomione roziwązanie testowe działa dość sprawnie i dostarcza ciekawe formę słuchania lokalnych grup rozmownych oraz rozmowy na lokalnym serwerze DMR dla krótkofalowców którzy maja sprzęt DMR ale będąc mobilnie nie maja dostępu do lokalnego serwera DMR mogą skorzystać z takich rozwiązań czy poprzez Mumble lub hotspot w chmurze na bazie DVSwitch Mobile aplikacji na Android.

Opisane rozwiązanie jest kierowane w stronę lokalnych użytkowników krótkofalowców którzy używają tylko analogu aby zachęcić ich do zakupu sprzętu DMR i mieć komfort pracy na dowolnych lokalnych grupach rozmownych. Taki serwer audio Mumble nie jest jest dostępny publicznie tzn bez autoryzacji i wpisaniu do grupy ACL nie ma możliwości korzystania z dostępnych mostów.

UWAGA: Aplikacja mostu DMR do Mumble nie jest dostępna publicznie i ma charakter tylko loklanego testu.

Przy okazji warto zwrócić uwagę że wielu krótkofalowców używają swojego serwera Mumble na RaspberyPI do zdalnej pracy przez swój domowy TRX na KF itp. wykorzystując podłaczenie karty dziwękowej na USB do TRX i uruchomiony klient Mumble który korzysta z tej karty dzwiękowej, na youtube znajdziecie filmy pokazujące to proste rozwiązanie. Jest dostępna tzw "łata" na wersje serwera Mumble która pozwala sterować swoim radiem: https://github.com/dk7lst/mumbleRF

Poprzedni Post Następny Post